Manuálová stránka ZONER Antivirus – zavld.conf

JMÉNO

zavld.conf – konfigurační soubor pro ZAV LD_PRELOAD modul Zoner AntiViru


POPIS

Zavld.conf je konfigurační soubor modulu pro LD_PRELOAD knihovnu Zoner AntiViru. Přečtěte si zavd.conf(5) pro informace o formátu souboru, syntaxi a sémantice.


ZAV LD_PRELOAD modul poskytuje on-access ochranu založenou na procesech. Využívá knihovnu, která se připojí k cílovému programu a poté posílá deskriptory souborů ZAVd k oskenování, viz libzavld(7) pro více informací. Skenují se pouze změněné soubory, soubory otevřené pouze pro čtení nejsou skenovány.


Na rozdíl od ZAV iNotify modulu (který využívá ochranu založenou na adresářích), soubory nemohou být (fyzicky) smazány jiným programem aniž by byly předtím oskenovány, také není zapotřebí předem procházet adresářovou strukturu, ZAVd má vždy práva přístupu ke všem souborům otevřeným cílovým programem a není nutné používat speciální modul jádra Linuxu.


POZNÁMKA: Vzhledem k chybě Linuxového jádra ve verzích <2.6.22, setuid programy nemají přístup do adresáře /proc a modul tak nemůže fungovat. Buďto použijte novější jádro nebo nainstalujte ZAVd za cílového uživatele a nemě’nte nastavení user:group.


GLOBAL DEFAULTS

Tato sekce nastavuje výchozí hodnoty, které se použijí pro všechny dále uvedené ZAVLD_DOMAIN. Všechny ZAVLD_SCAN_ možnosti jsou nepovinné (výchozí hodnoty nastavuje ZAVd).


ZAVLD_FILE_TIMEOUT = [time]

Časový limit pro jeden soubor, zahrnuje jak skenovací čas tak čekání ve frontě na oskenování.
ZAVLD_LOG_STATS = [bool]

Logovat statistiky skenu (dobu skenování a oskenovanou velikost).Následující možnosti určují co dělat, když je změněný soubor označen daným typem výsledku. Možné akce:


IGNORE – neprovádět žádnou akci

LOG – pouze logovat zprávu se jménem souboru

MOVE – přesunout soubor do ZAVLD_DIRECTORY

DELETE – smazat soubor

LOG_MOVE – provést jak LOG tak MOVE

LOG_DELETE – provést jak LOG tak DELETE

ZAVLD_SCANERROR = [enum]

ZAVLD_CLEAN = [enum]

ZAVLD_INFECTED = [enum]

ZAVLD_PROBINFECTED = [enum]

ZAVLD_SUSPICIOUS = [enum]

ZAVLD_NONSTANDARD = [enum]

ZAVLD_UNKNOWN = [enum]

ZAVLD_TIMEOUT = [enum]

Následující možnosti nastavují parametry skenu, které mají přednost před výchozím nastavením ZAVd. Viz zavd.conf v sekci SCANNING SETUP pro bližší informace.

ZAVLD_SCAN_LEVEL = [enum]

ZAVLD_SCAN_FULL = [bool]

ZAVLD_SCAN_HEURISTICS = [bool]

ZAVLD_SCAN_EMULATION = [bool]

ZAVLD_SCAN_ARCHIVES = [bool]

ZAVLD_SCAN_PACKERS = [bool]

ZAVLD_SCAN_GDL = [bool]

ZAVLD_SCAN_PHISHING = [bool]

ZAVLD_SCAN_DEEP = [bool]

ZAVLD_SCAN_MAX_SIZE = [size]

ZAVLD_SCAN_MAX_FILES = [int]

ZAVLD_SCAN_RECURSION = [int]

ZAVLD_SCAN_TIMEOUT = [time]DOMAINS

Tato sekce definuje nezávislá nastavení pro množinu souborů a skenovací parametry. Všechna nastavení uvedená v globální sekci je možné použít i pro každou doménu.


ZAVLD_DOMAIN = [string]

Název aktiální domény, použito pro vnižní účely. Každá doména načítá nastavení (včetně ZAVLD_INCLUDE a ZAVLD_EXCLUDE) nezávisle.
ZAVLD_INCLUDE = [string]

Skenovat soubory s cestou, která se shoduje s uvedeným řetězcem. Můžete použít zástupné znaky * a ?, jejich význam zrušíte přidáním \.
ZAVLD_EXCLUDE = [string]

Neskenovat soubory s cestou, která se shoduje s uvedeným řetězcem. Toto nastavení má větší váhu než ZAVLD_INCLUDE.


Novinky z vývoje

Vydání produkční verze ZONER AntiVirus 2.0

Dne 25.6.2020 byla vydána produkční verze programu ZONER AntiVirus. Po betaverzi a veřejném testování ho nyní můžete používat ve verzi…

Redesign aplikací pro Android

Aplikace Zoner AntiVirus Free a Zoner Mobile Security dostaly při aktualizaci nový modernější design. Aplikace stále podporuje režim zobrazení pro mobil a…

Android 7 omezuje funkce ZAV

Kvůli změnám v architektuře systému není možné v Androidu 7 využít některé funkce Zoner AntiVirus Free a Zoner Mobile Security. Majitelé…

Zobrazit záznamy

Píšou o nás

Vývoj používání HTTPS podle statistik Googlu

Odhadnout míru použití protokolu HTTPS na internetu je těžký úkol, proto se většinou vychází ze srovnání největších a nejznámějších serverů.

Od července čeká HTTP v Chrome konečná

Uvedení Chrome 68 bude pro svět internetu zlomové: Veškeré webové stránky nevybavené SSL/TLS certifikátem budou v této nové verzi prohlížeče od…

Proč jsou code signing certifikáty nepostradatelné?

Možná nejste přímými uživateli code signing certifikátů, ale přesto jste s nimi určitě (i když třeba nevědomky) pracovali nebo o…

Všechny články

Novinky z blogu

Klasická phishing kampaň s novými nápady

Techniky útočníků jsou stále vynalézavější. Pro zvýšení úspěšnosti jejich kampaní je třeba zvýšit důvěryhodnost phishingového sdělení. Pojďme se podívat na ukázku konkrétní kampaně, která se snaží obelstít uživatele a donutit ho ke spuštění makra a k nakažení počítače.

Vydání produkční verze ZONER AntiVirus 2.0

Dne 25.6.2020 byla vydána produkční verze programu ZONER AntiVirus. Po betaverzi a veřejném testování ho nyní můžete používat ve verzi…

Nové webové stránky

S potěšením oznamujeme, že jsme vypustili nové webové stránky oddělení ZONER AntiVirus. Kromě českého jazyka bude brzy vydána i anglická…

Číst blog